Wydarzenie

Rekrutacja do Prywatnego Profesjonalnego Konserwatorium Muzycznego II stopnia w Tuchowie

Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów z siedzibą w Zielonkach k/ Krakowa działa od stycznia 2001r. Zorganizowało w Polsce i za granicą około 1600 koncertów, a oprócz nich także wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego. W Krakowie koncerty odbywały się w Kościołach, Muzeach Krakowskich, w Instytucie Goethego, w Konsulacie Francuskim, Węgierskim i Austriackim, w Filharmonii Krakowskiej, w Wyższej Szkole Teatralnej, w Teatrze Ludowym, w Teatrze Groteska w Kinie Uciecha itp. Stowarzyszenie organizowało również wiele koncertów w różnych miastach Polski ale przede wszystkim w Województwie Małopolskim.

Stowarzyszenie jest twórcą „Ogólnopolskich Spotkań Wykonawców i Miłośników Muzyki Dawnej” istniejących przez 5 lat. W ich ramach zorganizowano w 2005r. między innymi spotkanie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z mecenasem kultury francuskiej Panią Isabelle de Lasteyrie du Saillant – siostrą byłego Prezydenta Francji Valerego Giscarda d Estaing, która znała osobiście Marca Chagalla i przedstawiła jego osobowość artystyczną.

W 2005r. Stowarzyszenie wspierało cykl koncertów „Młodzi w Filharmonii” oraz jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”, którego dwudziesta edycja przypada w tym roku. W 1996 r. Stowarzyszenie przejęło porzucony przez Filharmonię cykl „Młodzi w Filharmonii”, który zmienił nazwę na „Bogumiła Gizbert-Studnicka zaprasza na koncert” istniejący od 1996 r. i od tego czasu w jego ramach odbyło się ponad 1000 koncertów, przede wszystkim we wnętrzach Muzeów Krakowskich oraz w Kościołach Krakowa, Niepołomic, Tarnowa, Brzeska, Dębna, Tuchowa. Trzciany i w wielu innych miastach małopolski.

W 2008 r. Stowarzyszenie zorganizowało I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Vivaldiego” dla szkół Muzycznych II stopnia oraz Konkurs Plastyczny „Cztery Pory Roku” dla dzieci całego Województwa Małopolskiego, a 2009 r. odbył się II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Haendla” dla szkół Muzycznych II stopnia oraz Konkurs Plastyczny „Muzyka na wodzie” dla dzieci całego Województwa Małopolskiego a w 2010 roku III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Chopina” połączony z konkursem plastycznym pn „Wokół Chopina – Fantazja polska” dla dzieci całego Województwa Małopolskiego. W 2012 roku odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Beethovena” ” połączony z konkursem plastycznym pn „Symfonia Radości”

dla dzieci całego Województwa Małopolskiego. W 2014 roku odbył się V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Bacha” połączony z konkursem plastycznym dla dzieci całego Województwa Małopolskiego. W 2016 roku odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Mozarta” połączony z konkursem plastycznym dla dzieci całego Województwa Małopolskiego pn „Wokół Mozarta- w świecie opery”.

W 2018 roku odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej „Wokół Debussy’ego” połączony z konkursem plastycznym dla dzieci całego Województwa Małopolskiego pn „Wokół Debussy’ego – impresjonizm w muzyce”.

Ponadto Stowarzyszenie zorganizowało koncert w Bibliotece Polskiej w Paryżu w dn.29.03.2007 r. oraz cykl koncertów pt.”Wielkie dzieła i wykonawcy w Wieliczce” w 2007r. i 2008r., jak również konkurs dla dzieci ze wszystkich dziedzin artystycznych pn „Mój czworonożny przyjaciel” dla szkół krakowskich, zakończony aukcją nagrodzonych prac na Zamku Królewskim
w Niepołomicach.

W 2009 r. Stowarzyszenie wyprodukowało i wystawiło spektakl operowy “Giulio Cesare in Egitto” G. F. Haendla, HWV 17, którego prapremiera odbyła się 15 listopada 2009 r. w MCK Sokół w Nowym Sączu w ramach XV Sądeckiego Festiwalu Muzyki „Jubilaei Cantus”, a premiera miała miejsce
8 grudnia 2009 r. w Kinoteatrze „Uciecha” w Krakowie.

W 2010 r wystawiono dwa duże spektakle operowe, które ze względu na sposób przedstawienia i reżyserię zainteresowały nie tylko dojrzałych słuchaczy ale również młodzież. Wystawiając operę „La Serwa Padrone” G.B.Pergolesiego chcieliśmy też uczcić 300 lecie urodzin kompozytora, przybliżając tym samym jego sylwetkę szerszemu gronu słuchaczy.

Zrodzony z wieloletniej fascynacji , światowej sławy klawesynistki prof. Bogumiły Gizbert – Studnickiej , twórczością Astora Piazzolli Spektakl muzyczno-taneczny „Yerba- mate” z muzyką A. Piazzolli miał swoją premierę światową 9.09.2010 r w ramach X Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”.

Wspaniała muzyka w nietypowym brzmieniu klawesynu, grana na żywo stała się inspiracją dla choreografa Katarzyny Skawińskiej i tancerzy do stworzenia opowieści o bliskości, samotności, miłości i śmierci.. Jest to pierwsza tego typu realizacja w Polsce i na świecie. W 2011 r wystawiono następny spektakl muzyczny „Mozart con amore” wykorzystując muzykę W. A. Mozarta i kompozytorów mu współczesnych oraz poprzedzających jego czasy. W 2015 r wystawiono wielokrotnie spektakl muzyczno-baletowo-poetycji do muzyki na żywo Pory roku A. Vivaldiego i A. Piazzolli p.n. „Odwieczny Taniec Natury”.

W 2016 r wystawiono wielokrotnie Spektakl teatralno-wokalny „Sen Nocy Letniej” W. Szekspira wg Stanisława Barańczaka oraz spektakl słowno-muzyczny „Namuzowywanie” wg Mirona Białoszewskiego.

W 2017 r wystawiono 2 krotnie spektakl "Alicja w Krainie Czarów"

Jest to teatralna adaptacja znanej powieści L.Carrolla w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie pod nazwą "Komedianci z Trzciany".Spektakl ubogacają pieśni i piosenki opracowane przez uczniów w ramach nauki śpiewu klasycznego w klasie Eksperymentu Wokalnego. Dodatkową atrakcję stanowią tańce i układy ruchowe. Teatralna Opowieść "Komediantów z Trzciany" kładzie akcent na znaczeniu wyobraźni w życiu człowieka, ujawniając jej piękno i zarazem budującą jak i przerażającą moc.

W 2018 r wystawiono w dniach 17, 18, 19.05.2018 6 krotnie spektakl „Night Club Piekiełko Station” w reżyserii Moniki Rasiewicz i z udziałem aktorów Koła Naukowego studentów Ignacjanum w Krakowie.

2018 r Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów dokonało nagrania dvd prapremiery spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Amatorskiego Zespołu pod nazwą „Nieformalna Grupa Artystyczna XXI wieku” i w reżyserii Moniki Rasiewicz w dniu 11.11.2018 roku w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski w Trzcianie w Sali Remizy Strażackiej.

W 2018 r wystawiono również "Króla Ducha" J. Słowackiego – duo dram.

W 2019 r wystawiono sztukę „Pchłę Szachrajkę” wg J. Brzechwy.

Aktualnie Stowarzyszenie pracuje nad wystawieniem 1 aktowej opery komicznej polskiego kompozytora, tenora i dyplomaty z okresu romantyzmu Józefa Poniatowskiego Herbu Ciołek.

Ponadto Stowarzyszenie wspiera Międzynarodowy Festiwal Baroque d’Auvergne we Francji istniejący 25 lat przygotowując zespoły kameralne często młodych artystów z Polski do występów na tym znanym już bardzo dobrze melomanom francuskim i turystom przebywającym w tym czasie we Francji festiwalu.

Prezesem tego Stowarzyszenia od samego początku i głównym inicjatorem tych wszystkich działań jest prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Powrót do wszystkich wydarzeń

Informacje o wydarzeniu

Data
12 maj, 2020
Godzina
00:00
Miejsce
Tuchów